Dla wielu rodziców posłanie dziecka do żłobka lub przedszkola i związany z tym proces adaptacji to ogromny stres. Jak sobie z nim radzić? Zebraliśmy kilka najważniejszych informacji od doświadczonych rodziców.
Warto wybrać żłobek z polecenia. Jeżeli Twoi znajomi i przyjaciele polecają żłobek lub przedszkole to na pewno są z niego zadowoleni. Dobrą praktyką jest również sprawdzenie opinii w internecie, na forach dla rodziców, lokalnych grupach na Facebooku. Niezadowolony rodzic na pewno zostawi opinię, żeby przestrzec innych opiekunów przed nieprzyjaznym miejscem.
Przed wybraniem odpowiedniego żłobka / przedszkola warto też porozmawiać z dyrekcją i opiekunami. Zapytaj o doświadczenie oraz wykształcenie opiekunów. Ile lat pracują w zawodzie, czy mają wykształcenie pedagogiczne i aktualną książeczkę zdrowia. Warto też wiedzieć, jaki jest rytm dnia placówki, o której godzinie dzieci jedzą posiłki, o której mają drzemkę, a co z dziećmi, które nie śpią w dzień? Kto się nimi zajmuje? Dobrze jest też wiedzieć, co opiekunowie robią z dziećmi w czasie wolnym, czy wychodzą na plac zabaw, czy przewidziane są zajęcia dodatkowe, jeśli tak to jakie itp. Każdy dobry pedagog będzie chętnie rozmawiał z rodzicami, aby zminimalizować ich strach przed zostawieniem dziecka bez rodzica na kilka godzin.
Warto także, sprawdzić budynek i rozkład pomieszczeń – gdzie dzieci jedzą posiłki, gdzie się bawią, a gdzie śpią. Niektóre żłobki organizują zajęcia pokazowe – to dobry zwyczaj, który pozwoli rodzicom zapoznać się ze żłobkiem / przedszkolem i z rozkładem dnia. Im więcej będziesz wiedział o tym co dziecko robi w placówce i jak spędza czas, tym będziesz miał mniej obaw.
Warto zwrócić uwagę również na system informowania rodziców o zachowaniu i postępach dziecka. Ważne jest, aby mieć informacje na bieżąco, najlepiej po każdym dniu. Co i ile dziecko jadło czy spało, czy się bawiło, jakie robi postępy w rozwoju. Dzięki temu będziecie mieć mniejsze poczucie odosobnienia oraz będziecie spokojniejsi o swoje pociechy.
Należy zadbać o swoje nastawienie. Jeżeli będziemy się bardzo stresować – dziecko wyczuje nasze emocje i też będzie bać się zmiany otoczenia. Bardzo często jest tak, że dzieci szybko przyzwyczajają się do nowych warunków. Czas spędzony z rówieśnikami w przedszkolu daje im możliwość obserwowania innych dzieci, uczy działania w grupie i tworzenia więzi społecznych.
Skontaktuj się z nami!